prihláseniekošíkkontaktdopravné
Chovateľské potreby a krmivá pre hlodavceChovateľské potreby a krmivá pre psovChovateľské potreby a krmivá pre mačkyChovateľské potreby a krmivá pre rybičkyChovateľské potreby a krmivá pre vtákyChovateľské potreby a krmivá pre teraristiku
Hlodavce doma
Pes doma
Mačka doma
Rybičky doma
Vtáky doma
Teraristika doma

Mačka - ruje, gravidita a pôrod

Ruja u mačiek nastáva v rôznom čase, u niektorých v 6 mesiacoch, u niektorých až po roku, najčastejšie medzi 9. a 11. mesiacom veku. Krátko pred rujou je mačka 3-6 dní čoraz nepokojnejšia, málo žerie, mňauká, otiera sa o rôzne predmety a dožaduje si hladenie. Niekedy značkuje svoje okolie, občas aj mimo svoju toaletu. Prejavy mačiek počas ruje sú rôznej intenzity, v závislosti na plemene.

Ruja samotná je silný hormonálny proces, ktorý mačku značne vyčerpáva. Ak nedôjde následne k gravidite, môže po častých a dlhých rujach vplyvom hormonálnych výkyvov dôjsť k zmenám v maternici, ktoré po oplodnení bráni v normálnom vývoji mačiatok. Tiež nie je vhodné mačku nechať nakryť hneď po prvej ruji. Aj keď ruja samotná je znakom pohlavnej dospelosti, fyzický vývoj ešte nie je úplne ukončený.

Najskôr za 3-4 týždne po nakrytí sa dá zistiť, či je mačka gravidná. Mliečne struky zružovejú a spevnia sa. Od piateho týždňa sa začína zväčšovať aj objem brucha. Boky sa zapĺňajú a brucho zaguľacuje. Mačka začne mať väčší hlad a dožaduje sa väčších porcií, v tej dobe potrebuje stravu bohatú na živiny, predovšetkým na bielkoviny. V pohybe je opatrnejšia, vyhýba sa prudkým zoskokom. Od 7. týždňa je možné cítiť pohyby mačiatok jemným dotykom bruška mačky pri maznaní. Mačka sa viac stará o kožúšok, vyhrieva  sa na slniečku, vo všetkých pohyboch je pomalá. Stráni sa ľudí i ďalších zvierat, udržuje si pokoj. Termín pôrodu sa dá vypočítať: 1. deň krytia + 63 dní, s toleranciou cca 7 dní.


Svojej mačke pripravte k pôrodu krytu krabicu s otvorom alebo kôš s vyvýšeným okrajom asi 20-25cm. Celú pôrodnicu vysteľte staršími uterákmi alebo jednorazovými celulózovými podložkami. Umiestnite ju na pokojné miesto, bez prievanu, s teplotou cca 22°C, a nechajte mačku, aby si na ňu zvykla. Nehnevajte sa však na ňu, keď si k miestu pôrodu vyberie radšej Vašu posteľ alebo kôš na bielizeň.

Pri pôrode nie je mačka spravidla odkázaná na pomoc človeka. Ak však rodí prvýkrát a je na svojom človeku závislá, môže jeho prítomnosť vyžadovať. Buďte teda svojej mačke nablízku a zasiahnite, len keď je treba.

Krátko pred pôrodom odtečie plodová voda. Čoskoro nato sa narodí mačiatko v plodovom obale, ktorý matka roztrhne, ak už sám nepraskol, a usilovne mačiatko olizuje tak dlho, kým sa nezačne hýbať a kričať. Potom prehryzne pupočnú šnúru a placentu zožerie.

Pôrod všetkých mačiatok môže trvať 1-2 hod, niekedy aj celý deň. Až mačka leží bezstarostne na boku a predu, všetky mačiatka visia u strukov a pijú, môžete opatrne vymeniť podložky, aby mačka s mačiatkami ležala v  čistote a suchu.


Novo narodené mačiatka sú slepé a hluché, srsť je však už dokonalené vykreslená. Hlavička je v pomere k telu veľká, končatiny sú slabé. Pazúriky nejdú zaťahovať. Mačiatka pri dojčení masírovaním bruška matky prednými labkami povzbudzujú tvorbu mlieka . Tento pohyb zostáva zachovaný do dospelosti - cíti  sa mačka dobre, sedí niekomu na kolenách a bezstarostne pradie, pohybujú sa jej labky rovnakým spôsobom.
Chovateľské potreby a krmivá pre hlodavceChovateľské potreby a krmivá pre psovChovateľské potreby a krmivá pre mačkyChovateľské potreby a krmivá pre rybičkyChovateľské potreby a krmivá pre vtákyChovateľské potreby a krmivá pre teraristiku