prihláseniekošíkkontaktdopravné
Chovateľské potreby a krmivá pre hlodavceChovateľské potreby a krmivá pre psovChovateľské potreby a krmivá pre mačkyChovateľské potreby a krmivá pre rybičkyChovateľské potreby a krmivá pre vtákyChovateľské potreby a krmivá pre teraristiku
Hlodavce doma
Pes doma
Mačka doma
Rybičky doma
Vtáky doma
Teraristika doma

Očkovanie mačiek

K prvému očkovaniu mačiatka by malo dôjsť v 8.-9. týždni veku mačiatka, preočkovanie po 3 týždňoch a ďalšia revakcinácia potom každoročne, s ohľadom na typ očkovania. Záleží na majiteľovi mačky, proti ktorým chorobám nechá svojho zverenca očkovať, so zreteľom na riziká nákazy infekčných chorôb.

K imunizácii mačiatok  sa používajú vakcíny proti:
  • besnote - očkovanie je povinné pre výstavy či cestovanie do zahraničia. Besnota je smrteľné vírusové ochorenie. Prenáša sa uhryznutím nakazeným zvieraťom, vírus sa totiž vyskytuje v slinách infikovaného zvieraťa. Preniká do nervového systému a cestuje ním do mozgu. Inkubačná doba sa pohybuje v rádoch týždňov až mesiacov. Príznaky sú neurologické zmeny a zmeny správania, rozšírené zrenice, ochrnutá čeľusť so saliváciou ("pena u huby"), ochrnutie a zášklby, po ktorých môže nastať smrť. Besnotu nemožno liečiť, infikované zviera, pretože je veľkou hrozbou predovšetkým pre ľudí, musí byť utratené.
  • vírusu leukémie mačiek (FeLV) - je vysoko nákazlivý smrteľný vírus, zasahuje len mačky. Vírus leukémie spôsobuje choroby vzniknuté imunitným oslabením a rakoviny krvných, črevných alebo lymfatických buniek. S rozvojom ochorenia klesá množstvo krviniek, mačiatko sa stáva náchylným k rôznym druhotným ochoreniam a k rakovine lymfatických žliaz alebo krvi, čo sa prejavuje aj zvracaním, hnačkou a extrémnym chudnutím.
  • panleukopénii (mačací mor) - veľmi podobná psinke, k infikovaniu dochádza dotykom papuľky s telesnými tekutinami infikovanej mačky. Prejavuje sa pomalým rozpadom krvotvorby. Liečba spočíva v masívnom podávaní antibiotík, elektrolytov, vitamínov a stopových prvkov. Vo väčšine prípadov však dôjde k úmrtiu mačiatka. V prípade prežitia majú zvyškové neurologické ťažkosti vďaka poškodeniu mozgu a hlavne mozočku.
  • infekčnému zápalu peritonea (FIP) - súhrn mnohých druhov vírusov, väčšinou črevných. Prenáša sa dotykom s telovými tekutinami infikovanej mačky. V iniciačnej fáze ochorenia dôjde k rozmnoženiu vírusu v lymfatickom systéme, čo má za následok prenos do vnútorných orgánov, kde spôsobuje zápal a ochorenie. Choroba sa diagnostikuje ťažko, pomocou rôznych testov. Sprievodným javom sú vysoké horúčky cez 40 ° C. Choroba sa vyskytuje v suchej či vlhkej forme.
  • rhinotracheitíde (mačacia nádcha, FVR) - zahŕňa calcivirus, herpesvirus a Chlamydia, spôsobujúce choroby horných dýchacích ciest. Choroba síce smrteľná nie je, ale stáva sa chronickou. Lieči sa silnými antibiotikami, prísunom tekutín a vitamínov. Očkovať by sa mali aj mačky chované v byte, k nákaze totiž môže dôjsť nepriamou cestou.

Nezabudnite svoju mačičku po každom očkovaní pochváliť za statočnosť a odmeniť obľúbenou maškrtou:)


Bohužiaľ zatiaľ neexistuje vakcína proti pomerne novému vírusu imunodeficiencie (FIV), obdobe ľudského vírusu HIV. Spôsobuje ťažkú imunitnú nedostatočnosť, znižuje počet bielych krviniek. Prenáša sa pohlavne alebo krvnými produktmi (napr. uhryznutím infikovanou mačkou). Posledné štúdie preukázali previazanosť s vírusom mačacej leukémie.
Mnohé nakazené mačiatka majú zápal pľúc, horúčky nad 39 ˚ C, ťažkosti s dýchaním, sliznice pokryté bielym povlakom, zlú srsť a sú chudé a dehydrované. Trpia nechutenstvom, zvracajú a majú hnačku s výskytom krvi v stolici, všetky vonkajšie lymfatické uzliny alebo žľazy sú zväčšené.
Liečba sa vykonáva mohutným dávkovaním antibiotík, nútenou výživou, vnútrožilovo podávanými tekutinami, za pomoci ohrievacích podušiek, podporného dýchania a ďalšej celkovej pomoci, občas je potrebná celková transfúzia, napriek tomu prežije iba malé percento mačiatok. Preživšia mačka môže viesť normálny život s ohľadom na zníženú obranyschopnosť.

Chovateľské potreby a krmivá pre hlodavceChovateľské potreby a krmivá pre psovChovateľské potreby a krmivá pre mačkyChovateľské potreby a krmivá pre rybičkyChovateľské potreby a krmivá pre vtákyChovateľské potreby a krmivá pre teraristiku