Barmská
Toto elegantné plemeno je známe od 15. storočia, pochádza nie z Barmy, ako by sa podľa názvu dalo odvodzovať, ale z Thajska. Za prapredkov všetkých vyšľachtených barmských mačiek sa považuje mačka menom Wong Mau, doviezli do USA roku 1930, ktorá následne bola pokrytá siamskými kocúrom.Stredne veľká mačka nemá ani extrémne štíhle telo siamských, ani zavalité telo britských mačiek. Chovajú sa dva poddruhy: americká a európska, pričom americká odnož má podsaditejšie telo a o niečo kratšie končatiny.
Svalnaté telo barmských mačiek disponuje mohutnou zaoblenou hruďou, štíhými končatinami, kedy zadné končatiny sú dlhšie ako predné, stredne dlhým chvostom so zaguľatenou špičkou. Mierne klinovitu hlavu usadenú na svalnatom, ale stále elegantnom krku, zdôrazňujú vysoko umiestnené široké lícne kosti, uši so zaoblenými špičkami sa ľahko nakláňajú dopredu, ich línia je pokračovaním línie tváre. Oči má barmská mačka ďaleko od seba posadené, horné viečko smeruje šikmo k nosu, spodná je zaguľatená.
Krátka, lesklá, zamatovo jemná srsť nevyžaduje náročnú údržbu, pôvodná je hnedá varieta, tu americkí chovatelia považujú za jedinú pravú formu, pre ostatné farby používajú názov malajská mačka.
Je to ideálna mačka pre aktívne spolužitie s ľuďmi, veľmi vhodná pre začínajúcich chovateľov. Uvoľnená, zábavná a hravá, prítulná, ukecaná, ale nie toľko ako siamská. Je veľmi adaptabilná, dokáže byť nesmierne zvedavá. Vie sa naučiť rôznym kúskom, predovšetkým aportovanie.
Dokáže žiť aj v malom byte, avšak prístup von jej len prospeje, uplatní svoje lovecké schopnosti. Nemá rada samotu, nemala by zostávať dlho sama. Teší sa zo spoločnosti iných zvierat, dokonca aj psov.
Môže sa vyskytnúť sklon k deformácii kostry, vrátane trpasličieho vzrastu, zalomený chvost, deformovaná lebka, sploštený hrudník.
V dospelosti dosahuje hmotnosti 3 - 6kg, dožíva sa 15 a viac rokov.
Barmská mačka sa chová v nasledujúcich variáciách: červená, čokoládová, čokoládovo korytnačinová, hnedá, krémová, lilavá, lilavá korytnačinová a korytnačinová.