prihláseniekošíkkontaktdopravné
Chovateľské potreby a krmivá pre hlodavceChovateľské potreby a krmivá pre psovChovateľské potreby a krmivá pre mačkyChovateľské potreby a krmivá pre rybičkyChovateľské potreby a krmivá pre vtákyChovateľské potreby a krmivá pre teraristiku
Hlodavce doma
Pes doma
Mačka doma
Rybičky doma
Vtáky doma
Teraristika doma

Mačací jedálniček

Mačka je mäsožravec, jej strava by sa mala skladať predovšetkým z mäsa a mäsových výrobkov. Podávať stravu môžete v suchej či polosuché forme, prípadne jej môžete pripraviť jedlo doma.

Kvalita stravy sa odvodzuje od percenta bielkovin, tuku a vlákniny v jedle, kvality hlavných zložiek a použitia konzervačných látok alebo prírodných surovín. Väčšie množstvo bielkovín je vhodné dávať mačiatku pri jeho vývine, ale u dospelých mačiek po pár rokoch kŕmení takou stravou vplyvom zaťaženia obličiek môže dôjsť k ich kolapsu. Suché krmivá je možné doplniť ďalšími potravinami, napr konzervovaným alebo čerstvo uvareným mäsom, pečeňou, rybím mäsom alebo varenými vajcami. Tieto doplnky by nemali tvoriť viac než štvrtinu celkového denného objemu potravy.

Pri príprave domácej stravy podávajte :
  • mäso bez kostí, nakrájané na malé kúsky 
  • menšie porcie, s trochou zeleniny alebo cestovín
  • občas ako lahôdku sardinky, tuniaka, sleďa alebo makrelu
  • pri chorobe alebo nechutenstve varené biele rybie mäso
Naopak sa vyvarujte :
  • vyprážaného mäsa, dávajte iba pečené, grilované alebo varené
  • surového mäsa, môžu v ňom byť zárodky chorôb
  • korenia a cukru, v akejkoľvek forme

Mačky sú zvyknuté jesť v malých dávkach po celý deň. Misku by mala mať každá mačka svoju vlastnú, dobre vyčistenú a opláchnutu, bez stôp saponátu. Zvyšky okoralého jedla mačke nevonia, preto jedlo v miske najneskôr po polhodine odpracte a upravené podajte pri ďalšom kŕmení. Pretože je mačka od prírody lovec, uprednostňuje stravu prirodzené telesnej teploty, cca 35 ° C. Strava príliš teplá alebo príliš studená nielenže nemusí mačke chutiť, ale tiež môže byť príčinou rôznych ochorení, okrem iného aj zápalu žalúdka.

Mlieko považujte za potravu, pre mačky to nie je nápoj. Nepodávajte im však to kravské. Mačkám chýbaju im  enzýmy schopné stráviť laktózu, obsiahnutú v kravskom mlieku, a hoci ho môžu milovať, môže im spôsobiť hnačky až bolestivé kolikové stavy. Existujú špeciálne mlieka pre mačky, tekuté i práškové. Dajú sa nahradiť zahustenou smotanou alebo kondenzovaným mliekom.

Mačky sú v jedle veľmi prieberčivé, riadia sa aj čuchom, pokiaľ im strava nevonia, nedotknú sa jej. Je dobré im už od malička ponúkať stravu rôznych chutí, podporovať rozmanitosť. Môže sa Vám stať, že čo Vaša mačka ešte minulý týždeň zbožňovala, dnes len očuchá a s pohŕdaním ignoruje. Avšak ďalší týždeň sa tejto maškrty opäť bude dožadovať.

Nemeňte náhle krmiva, môžu ju spôsobiť hnačku. Prechádzajte na iné krmivo postupne, pri prechode vynechtejte maškrty, aby mačka nemala inú voľbu, ako nasýtiť sa novou stravou.

Mačka potrebuje aj rastlinnú stravu, k lepšiemu hltaniu chlpov (tzv. trichobezoárov) pri čistení kožúška.  Ak Chováte mačku vonku, uvidíte ju jesť trávu, kedykoľvek to jej organizmus vyžaduje. Doma chovaná mačka túto možnosť nemá, vysaďte ju do malého črepníka napr. bežnú trávnatu zmes, Santé, petržlen, tymian alebo šalvia. Inak by sa Vám mohla pustiť do izbových rastlín.

Pozor na rastliny, ktoré sú pre mačky nebezpečné: kaktus, diffenbachie, filodendron, Poinsetia sap (vianočná hviezda), tabak, žalude, jablčná jadra, azalka, semená višne, Daffodil, európsky brečtan, zimolez, gaštan, cibuľa kosatce, pupenec, konvalinka, muškátový oriešok, šupky zelených zemiakov, rododendron, rebarbora, kel, cibuľa tulipánu, wisteria, pryšec, cezmína, plamienok, hrachor, zvonček, azalka, stračonôžka, vlčí bôb.

Smrteľne nebezpečné rastliny sú: imelo, semeno bobrovce, oleander, muchotrávka zelená, bobule tisu.

Chovateľské potreby a krmivá pre hlodavceChovateľské potreby a krmivá pre psovChovateľské potreby a krmivá pre mačkyChovateľské potreby a krmivá pre rybičkyChovateľské potreby a krmivá pre vtákyChovateľské potreby a krmivá pre teraristiku