prihláseniekošíkkontaktdopravné
Chovateľské potreby a krmivá pre hlodavceChovateľské potreby a krmivá pre psovChovateľské potreby a krmivá pre mačkyChovateľské potreby a krmivá pre rybičkyChovateľské potreby a krmivá pre vtákyChovateľské potreby a krmivá pre teraristiku
Hlodavce doma
Pes doma
Mačka doma
Rybičky doma
Vtáky doma
Teraristika doma

Starostlivosť o srsť

Hoci si mačička o svoju srsť stará sama veľmi svedomito, naša pomoc, ako chovateľov, je stále potrebná. Zvlášť u dlhosrstej mačky.

Svojho zverenca češte už od malička, zpríjemňujte si tak čas spolu strávený. Mačka by mala byť oddýchnutá a najedená, spokojná, snažte sa na ňu neustále hovoriť, chváliť, hladkajte ju, tak sa jej celý rituál bude zdať príjemný a zvykne si na neho.

Krátkosrsté mačky nepotrebujú kefovanie častejšie než raz týždenne. Odstraňuje sa tým odumretá koža, predchádza sa strapateniu a vzniku chumáčov, mačka menej púšťa chlpy. Najskôr prečešte hrebeňom od hlavy k chvostu, potom znovu štetinovým alebo gumovým kartáčom. Nakoniec pre lesk srsti utrite srsť jelenicou alebo nejakou tkaninou. V prípade srsti rex použite jemnú detský kefu.

Dlhosrsté mačky je potrebné kartáčovať denne, predovšetkým perzské mačky a ich krížencov. Ostatné plemená s menej jemnými a hustými chlpmi stačí kartáčovať len raz týždenne. Použite hrebeň s riedkymi zubami alebo uhladzovaciu kefu a jemne urovnajte srsť po celom tele tak, aby ste príliš neťahali či nešklbali, predovšetkým na bruchu a slabinách. Kontrolujte pritom aj pokožku. Okolo uší a na zadných nohách môžu byť chuchvalce, tie uvoľnite prstami a potom znovu prečešte. Chvost vykefujte štetinovou kefou jedným smerom, prípadne aj srsť na krku. Ak sa nedá dôkladne rozčesať srsť, použite kondicionér v spreji.

Väčšina mačiek kúpanie príliš v láske nemá, občas ale kúpeľ potrebujú, predovšetkým mačky, ktoré chodia von. Nepoužívajte ale tečúcu vodu, bála by sa ešte viac, radšej svojho miláčika dajte do už napustenej vane. Voda by mala mať telesnú teplotu, okolo 35 º C. Pri umývaní sa vyhnite hlave, predovšetkým ušiam. Samozrejmosťou je neustály slovný kontakt, hladenie, upokojovanie, aj keď si Váš miláčik určite bude hlasno sťažovať. Po vykúpaní ju dôkladne vysušte uterákom, na dosušenie môžete použiť aj fén. Do úplného uschnutia mačičku držte v teple. Potom môžete prečesať aj srsť.

Malé upozornenie: týmto spôsobom mačke radšej kožúšok nečistiť;)

Chovateľské potreby a krmivá pre hlodavceChovateľské potreby a krmivá pre psovChovateľské potreby a krmivá pre mačkyChovateľské potreby a krmivá pre rybičkyChovateľské potreby a krmivá pre vtákyChovateľské potreby a krmivá pre teraristiku