Parazity zažívacieho ústrojenstva mačiek
Začervenie je obrovským problémom snáď všetkých mačiek, ale aj napríklad psov. Je nutné si uvedomiť, že všetky mačiatka, odchovávané bežným spôsobom, sú parazitmi nakazené. Prvé odčervenie by malo prebehnúť ešte pred prvým očkovaním mačiatok, to už po niekoľkých týždňoch od narodenia. Odčervovanie by malo byť vykonávané pravidelne, až každého štvrť roka, ak je mačička chvaná aj vonku. Ak Vaša mačička je chovaná len doma v byte, stačí raz za pol roka až raz za rok.Odčervovanie by sa malo vykonávať vždy dvakrát po sebe v rozmedzí 7-14 dní. Naplánujte ho tak, aby vždy predchádzalo očkovaniu. Tiež sa odčervuje pred krytím, v gravidite a preventívne pred predajom. Odčervujeme s tabletami, ich počet väčšinou závisí na váhe zvieraťa. Obvykle 1 tableta na 10kg váhy. Pre mačiatka sú k dispozícii preparáty vo forme past.
Najčastejšie parazity:
- škrkavky (Ascarid) - červ Toxocara cati obýva žalúdok a tenké črevá, spôsobuje nafúknuté brucho, páchnucu, riedku stolicu, nadúvanie a zvracanie. Mačiatka sú až na nafúknuté brucho chudé, môžu mať bledú sliznicu a trpia chudokrvnosťou. Liek sa podáva dvakrát s 3týždením odstupom. Možno nákaza ľudí od infekčného mačiatka hrozí predovšetkým deťom, ktoré sa hrajú na pieskovisku postriekané infikovanými fekáliami. Problém spôsobuje larva škrkavky, ktorá sa v tele usadí v rôznych orgánoch, v obličke, mozgu či oku, kde spôsobuje poškodenie.
- mechovce (Ancylostoma) - sa živí vysávaním krvi. Napadnuté mačiatko môže mať nafúknuté brucho, trpia chudokrvnosťou, má bledú sliznicu v papuľke a je celkovo slabé. K infekcii môže dôjsť požraním fekálií s vajíčkami machovcov, zdedením po matke už v maternici, požraním machovcov v mlieku počas dojčenia alebo prevŕtaním lariev priamo kožou (dermálnou cestou). K nakazeniu ľudí dochádza rovnako ako u škrkaviek, hrozí predovšetkým deťom. Liečba je rovnaká.
- pásomnica (Cestodes) - žijú v tenkom čreve zvierat. Rozpadajú sa do článkov, ktoré sa hýbu a často tak vyliezajú z konečníka mačiatka. Spôsobujú občasné črevné kŕče, svrbenie konečníka a rozšírenie brucha. Mačiatko môže stratiť na váhe a byť vychudnuté, ak ich má veľa. Dostať pásomnicu môže požraním infikované blchy pri čistení kožúšku alebo infikovanej myši. Lieči sa jednorazovým podaním protipasovnicových tabliet.
- coccidie - jednobunkové organizmy žijúce v tenkých črevách zvierat, obvyklé u zvierat na statkoch. Väčšinou spôsobujú nafúknutie čriev, hnačka, krvavú stolicu, nadúvanie a stratu váhy. Veterinár mačiatko lieči sulfonamidovými antibiotikami, 5-10 dní.
- giardie - vyskytujú sa v prírodných vodných zdrojoch, teda mačiatko sa môže nakaziť pitím takto infikovanou vonkajšou vodou, príp. požraním telíčka nakazeného zvieraťa. U ľudí sa nákaza prejaví hnačkou podobnou úplavicou, k infikovaniu však môže dôjsť len pitím infikovanej vody, nie priamo od mačiatok. Pri liečbe sa podávajú lieky proti prvokom, väčšinou po dobu 5 dní.
- toxoplazmóza - prvok, ktorý je veľmi rozšírený u populácie divokých zvierat, infikuje teda mačky, ktoré tieto zvieratá lovia a jedia. Parazity sa rozptyľujú do svalov a mozgových blán, nespôsobujú ochorenie, problém vzniká len s výkalmi, ktoré obsahujú vajíčka parazita. Tie sú potom nákazlivé ako pre ďalšie mačky, tak pre ľudí. Najviac nebezpečné sú pre tehotné ženy, lebo toxoplazmóza spôsobuje defekty vyvíjajúceho sa plodu. Liečba sulfonamidovými antibiotikami je zdĺhavá, môže trvať týždne až mesiace.